Τρίτη 18 Μαΐου 2010

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ...

...έκανε η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος UEFA UNDER 17 με αντίπαλο την Τουρκία καθώς ηττήθηκε με (1-3).Το ημίχρονο βρήκε τους Τούρκους μπροστά στο σκορ με τον Yokuslu(16')και την Εθνική Ελλάδος να μην έχει κάνει ούτε μία φάση στα καρέ των Τούρκων.Στην επανάληψη οι Τούρκοι μπήκαν εξίσου δυναμικά και ευτύχησαν να πετύχουν και 2ο τέρμα με τον Akcakin(60').Από εκείνο το λεπτό και μετά η Ελλάδα βγήκε μπροστά,μείωσε άμεσα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Διαμαντάκου(62') και ο ίδιος παίκτης στο 76' έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για να δώσει το βαθμό της ισοπαλίας στην Εθνική μας.Στις καθυστερήσεις οι Τούρκοι διαμόρφωσαν το τελικό  (1-3) με πέναλτι του Akcakin.Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολλής του Πολυχρονάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Ο Αριανούτσος αγωνίστηκε βασικός και στα 80 λεπτά του αγώνα και δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 14'.Στον άλλο αγώνα του ομίλου μας η Αγγλία επικράτησε με (3-1) της Τσεχίας.Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας την Παρασκευή στις 21:00 είναι οι Άγγλοι.